Dikkat: Aşırı Facebook Depresyona Neden Oluyor

Facebook üzerinde fazlaca vakit geçirdiğimiz şu günlerde depresyon gerçeğinin farkında olmasak dahi yapılan araştırmaların sonucu oldukça şaşırtıcı.

Hergün haber akışlarını ve bildirimleri takip ediyor olmanın bir süre sonra anlamsız ve vakit kaybettiren bir eylem haline geldiği aşikar. Pek çok insanla etkileşim halinde olmayı ve çabuk bir bilgi akışı sağlamayı mümkün kılan Facebook’un depresif etkilerinin göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Her an sosyal ağ üzerinde bildirimleri takip etme, beğenilme kaygısı ve yorumlara odaklılık “Facebook depresyonu” olarak tabir edilen psikolojik problemin temelini oluşturuyor. Takıntı şeklinde ortaya çıkan problemin en önemli sonucu ise kişinin gerçek hayattan uzaklaşıyor olması.

Avusturya’nın Innsbruck Üniversitesi tarafından yapılan ve bu alanda yapılan çalışmanın sonuçlarına göre Facebook kullanımı kişilerin ruh halinin dalgalanmasında göz ardı edilmemesi gereken bir etkiye sahip. Innsbruck Üniversitesi dışında yapılan diğer çalışmalar elde edilen sonuçların doğruluğunu ortaya koyuyor.

Sosyal medyanın her geçen gün hayatımızda daha çok yer ettiği günümüzde psikoloji anlamında “Facebook depresyonu” gibi yeni psikolojik kavramların ortaya çıkmaya başlayacağını söyleyebilmek mümkün.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş