Facebook Arkadaşları İnternet Olmadan Buluşturmaya Yardımcı Olacak

Facebook geliştirdiği konum paylaşımı servisi ile periyodik olarak Facebook üzerinde paylaşılan konum bilgilerini güncelleme özelliği sunuyor.

Android ve iOS işletim sistemi kullanan mobil kullanıcılar için “Yakınımdaki Arkadaşlar” özelliği sayesinde belirli aralıklarla kullanıcıların konum bilgilerini yayınlama imkanı sunuyor.

Bu özelliği aktifleştiren kullanıcılar arkadaşlarının yakınında olması durumunda bildirim mesajı ile arkadaşlarının konumlarını öğrenebiliyor. Söz konusu özelliğin istenildiği zaman kapatılmasının mümkün olması gizlilik ile ilgili kaygı yaşayan kullanıcıların beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

facebooktan-yeni-hizmet-nearby-friends

Konum bilgileri Facebook üzerinde konum geçmişi olarak sadece hesap kullanıcısı tarafından takip edilebilen konum geçmişiyle kayıt altında tutuluyor.

Yakınımdaki arkadaşlar özelliği sayesinde paylaşım yapan kullanıcı arkadaşlarının yapılan bildirim ve paylaşımlarda görülebilmesi mümkün. İstenildiği takdirde sadece yakın arkadaşların bildirimlerinin görülebilmesi Facebook üzerinde konum odaklı paylaşım yaklaşımının temellerini atmış gibi görünüyor.

Geliştirilen özellik ile sanal ortamdaki sosyal medya ilişkilerini gerçek zaman ilişkilere dönüştürmeyi hedefleyen Facebook’un Foursquare alternatifi olup olamayacağını söylemek ise şu an için oldukça güç.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş