Facebook Bing’den Vazgeçti!

Facebook bilindiği gibi açıldığı günden bu yana hep arama motoru bazında Bing’i tercih ediyordu. Fakat bazı sebeplerden ötürü Bing ile anlaşmasını tamamen bitirdi.

2007 yılının Ekim ayında 240 milyon dolar karşılığı %1,6’lık bir Facebook hissesi satın alan Microsoft, Bing ile neden yolların ayrıldığına ise cevap vermedi.

facebook-bing-460x253

Mobil uygulama sektöründe de gelişime giden Facebook, bu nedenden dolayı Graph Search’ı tercih etti ve artık uygulama bazlı tüm kurulumları da bu arama motoruna yerleştirdi. Bing, Amerika’nın en önemli arama motorlarından birisi olmasına karşın yine de Facebook’un bu anlaşmayı neden feshettiği ise henüz bilinmiyor.

Yeni arama motorunu sitesine entegre eden Facebook CEO’su Mark Zuckerberg artık tüm aramaları bu arama motoru üzerinden yapabileceklerini ve insanların daha kolay iletişime geçebileceklerini duyurdu.

Tamamen amacın kullanıcıları daha sosyal bir hale dönüştürüp, herhangi bir konu hakkında daha çok bilgi almalarından kaynaklı yolların ayrıldığının altını çizen yetkililer böylelikle aktif pazarın da daha çok gelir getireceğini düşünüyor.

Facebook bu sıralar reklam ve mobil gelirleri fazlası ile önemsediğinden dolayı da kendi arama motorlarını devreye sokmanın vakti geldiğini düşünüyor. Özellikle tüm sosyal medya alanında aktif olmaya çalışan Facebook, geçen zamanlarda da Instagram ve Whatsapp’ı bünyesine transfer ederek büyük bir çıkış yakalamış; farklı alanlarda da aktif olmak istediğini böylelikle kanıtlamıştı.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş