Site icon FACEBOOKBİLGİ

Facebook Çalışanlarının Maaşlarını Gözden Geçirdi!

Geçen günler de Facebook üzerinden Amerika da Fast – Food restoranlarında çalışan işçilerin yaptığı protesto, ülkenin gündemine düştü. İşçiler düşük ücretlere çalıştıkları gerekçesi ile Facebook üzerinden protesto ve eylemler düzenledi. Mark Zuckerberg de, kendi alanında çalışan personellerin maaşlarında bazı yaptırımlar uyguladı ve artık Facebook çatısı altında çalışan tüm personellerin saatlik ücreti 15 Dolar’dan başlayan fiyatlara yükseltildi.

Ayrıca herhangi bir hastalık durumunda da ücretli izin sunacağının garantisini veren Facebook yönetimi, 4 bin dolarlık çocuk yardımı ve sosyal haklar da sağlıyor. Facebook’un San Francisco çatısı altında çalışan personellere de servis ve gurme yemek desteği sağladığını da biliyorduk. Facebook’un Operasyon Şefi Sheryl Sandberg, “bu sayede artık çalışanlarımız işlerine daha çok verim gösterecekler. Bu karar tüm çalışanlarımızı mutlu etti” sözlerinde bulundu.

Silikon Vadisi’nde bulunan pek çok şirket, Facebook’un sunduğu hakların hiçbirisini personellerine sunmuyor. Fakat Mark Zuckerberg, çalışanların bu anlam da hakkının fazlasını vermeyi ve onları hiçbir zaman mağdur etmeyeceğinin de garantisini sunmakta. Ortalama 8 saat çalışan bir Facebook çalışanı, artık günlük 120 dolarlık para kazanabilecek. Bu da 24 iş gününe çarpıldığı zaman 2900 dolar para yapıyor. Ücretlerin arttırılması, umarız ki diğer Amerikan firmalarının da bu konu da çalışanlarına yaptırım uygulamalarına sebep olur.

Exit mobile version