Facebook Devri Kapanıyor Mu?

Harvard üniversitesinin küçük bir yurt odasında kurulan bir kaç ay içinde tüm Amerika’yı saran bir moda haline gelen Facebook her yıl üye sayısını arttırdı ve her geçen süre içinde gelirini katladı. Bir yıl içerisinde 4 milyardan fazla gelir elde eden Mark Zuckerberg, Facebook sayesinde dünyanın zengin insanları arasında yerini almayı başardı. Bir kaç yıldan beri internet dünyasının vazgeçilmez ağı olan Facebook’un bir sonu var mı peki? İnsanların bu büyük sosyal ağa olan ilgisi azalmayacak mı? 2 yıl içinde 10 milyondan fazla genç üyesini kaybeden Facebook hakkında insan bu soruları kendine sormadan edemiyor.

Princeton Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre Facebook önümüzdeki yıl itibari ile kullanıcılarını kaybetmeye başlayacak. Ondan sonraki 2 yıl içinde de bu kayıp %80 gibi büyük bir oranı bulabilir. 2008 yılında yüksek bir artış yakalayarak zirvesini yaşayan Facebook’un yakın zamanda devrinin biteceği tahmin ediliyor.

İşte Facebook’un Düşüşünü Gösteren Grafik

facebook istatistikleri

Araştırma Neye Göre Yapıldı ?

Araştırma yapılırken 2000’li yılların başında büyük bir kitle sahibi olan MySpace örnek alınıyor. Günümüzde MySpace’den bahseden kalmamış durumda. Hatta adını duymayan insanlar bile bulabiliriz. İnsanların farklı arayışlar içinde olması da Facebook’un düşüşünü büyük ölçüde etkiliyor. Artık insanlar gününün büyük bir kısmını Facebook’ta geçirmekten sıkılıyor. Araştırmalar ve gözlenen duruma göre Facebook devri yavaş yavaş sona erecek.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş