Facebook Haber Kaynağı Olarak Kullanılıyor

Bundan bir kaç yıl öncesine kadar haberleri öğrenmek için gazetelere ihtiyaç duyulurdu. İnternetin kullanımı yaygınlaştıktan sonra haber siteleri de çok fazla ilgi görmeye başladı. Haberlere bazen geç ulaşılırdı bazen ise erken. Gündemden anlık olarak haber almak isteyen insanların sayısı da zamanla arttı. Sosyal medya insanlara anlık bilgi paylaşma imkanı sunuyor. Peki bu imkan insanlara haberleri iletmek için ne kadar kullanılıyor? Kimler Facebook’u haber kaynağı olarak kullanıyor?

abd'de facebook

Artık durum değişti, haberlere istediğimiz an istediğimiz yerden ulaşabiliyoruz. Haberlere ulaşmamızda sosyal ağların yeri oldukça fazla. Bu durumu yeteri kadar göz önüne sermek amacıyla ABD Pew Research Center de bir araştırma yapılmış. Günümüzde ABD’nin büyük bir bölümü Facebook’u haber kaynağı olarak kullanıyor. Ülkemizde de sosyal ağlar üzerinden haberleri öğrenmek oldukça yaygın. ABD’de yetişkinlerin hangi sosyal ağları haber kaynağı olarak kullandığını belirlemek için bir araştırma yapılmış ve yapılan araştırma sonucunda ABD’nin %30’luk kısmının Facebook’u haber kaynağı olarak kullandığı sonucuna varılmıştır. Haber kaynağı olarak kullanılan bir diğer site ise YouTube. Twitter ise bir sonraki sırada yer almakta.

facebook haberler

Ülkemizde böyle bir araştırma yapılacak olsaydı Twitter haber kaynağı olarak kullanımı yönünden ilk sırada olması yüksek bir ihtimal olurdu. Sosyal ağların haber kaynağı olarak kullanılması, kullanıcıların istek ve arzuları sonucunda gerçekleşiyor. Haberleri, son gelişmeleri sosyal medya üzerinden takip ettikçe, sosyal ağlar bize daha çok haber sunabilmek için uğraş gösteriyor.

Facebook dışında diğer sosyal medya sitelerinin haber kaynağı olarak kullanılma durumu incelendiğinde Youtube da çok önemli bir yerde. Şu sıralar ülkemizde de yapılan haberlerin kaynağı Youtube oluyor. Bazı haber sitelerinin video haberlerini Youtube kullanarak yayınlaması da Youtube’un haber kaynağı olarak kullanılmasında çok etkili oluyor.

 

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş