Facebook Haber Sitelerini Bitiriyor!

Facebook uzun dönemdir internet haber sitelerine en çok trafik gönderen sosyal ağlardan birisi idi ve bu nedenden dolayı da uzun zamandır, bu tip bir çalışma yaparak rekabeti arttırmayı hedefliyordu. Facebook bu klasman da uzun dönemdir New York Times, National Geographic, Quartz, The Guardian ve Buzzfeed gibi yayıncı kuruluşlar ile görüşüyor. Facebook’u bir monopol gibi gören bu yayıncı kuruluşlar, çekince sebebiyle anlaşmaya yanaşmıyorlardı ve son görüşmelerden sonra da sona doğru varıldığı haberi medyaya bomba gibi düştü. The New York Times’in  Facebook ile anlaşma aşamasına gelmesi durumu birçok haber sitesini çileden çıkarmış durumda!

facebook-ipad

Facebook’un talebi, haber sitelerine trafik göndermek yerine direkt olarak haber içeriklerini Facebook’tan sunmak! Buna da sıcak bakan The New York Times, BuzzFeed ve National Geographic, yeni formatı kısa süre içerisinde deneyeceğini duyurdu. Facebook’a özel olarak hazırlanan bu haber karşılığında, Facebook da reklam gelirini içerik sağlayan yayıncı ile pay edecek.

Eğer bu durum söz konusu olur ise pek çok haber sitesinin sonu geleceği gibi, Facebook bu alan da büyük bir yatırım yapmış olacak! Bakalım, bize ilerleyen günler neler gösterecek?

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş