Facebook İnternet Projesinden Vazgeçiyor!

Facebook’un Afrika ve Uzakdoğu ülkelerine internet.org sitesinden sunacağı “ücretsiz internet” kampanyası, büyük meblağlar barındırdığından sebep iptal edilmek üzere! 500 milyon doları aşkın bir maliyet raporu sunan temsilciler, Mark Zuckerberg’in bu tasarıya “hayır” cevabı verdiğini dile getirdi. Bu kapsam da Afrika ülkelerinin henüz internet ile tanışmaması durumu da tamamen “hayal” olarak kaldı. Büyük merakla internet.org projesini bekleyen kişiler, uyduya fırlatılacak olan robotların başarısız birkaç deneme gösterdiğini ve bu da Mark Zuckerberg’i büyük ölçüde hayal kırıklığına uğrattığı gerçeğini öne sürdüler.

internet-org

Böylelikle Facebook, 500 milyon dolar gibi bir bütçeyi internet.org sitesine ayırmaktan vazgeçti ve bunun yerine farklı yatırımlar yapma hususunda araştırmalarını sürdürme kararı aldı. Fakat yine de birkaç denemenin yapılacağı ve eğer başarı ile sonuçlanırsa tasarının hayata geçeceğini söyleyen yetkililer, “deneme sonuçlarına göre hareket etme” konusunda birkaç durum değerlendirmesi yapıyor.

Yakın süreç içerisinde tekrar uzaya robot fırlatılma durumu söz konusu olacak. Fakat Mark Zuckerberg, 500 milyon dolarlık bütçeyi böyle bir tasarıya ayırmaya henüz hazır değil. 200 milyar doları aşkın bütçesi ile Dünya’nın en zengin girişimcilerinden bir tanesi olan Mark Zuckerberg, internet.org projesi ile beraber Facebook kullanım oranını %100’e kadar arttırmayı düşünüyordu. Zira Afrika da milyarlarca kişi hala internetle tanışmamış halde!

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş