Facebook İş Hayatınızı Etkileyebilir

İnsanlar bunca vakit geçirdikleri Facebook’ta neler yaptığının farkında değiller. Geçirilen onca vakitte yapılan paylaşımlara bakarak bile o profil sahibi hakkında yorum yapabilirsiniz. Hatta son yapılan bilimsel çalışmalarla insanların sosyal medyada yaptığı paylaşımlar kişilik analizi yapabilmek için yeterli oluyor.

Üç üniversite ve bir danışmanlık şirketinin yürüttüğü çalışmalar üzerine bir kişinin Facebook’ta yaptığı paylaşımlar kişinin profesyonel iş hayatını etkileyecek potansiyele sahip. Üniversiteden yeni mezun olmuş ve iş hayatına atılmak isteyen gençler arasında yapılan profil analizlerinde kadınlar daha başarılı sonuçlar almış. İş hayatını etkileyecek faktörler olarak görülen cinsel istismar, dinsel istismar, argo kullanımlar, düzensiz sosyal hayatı betimleyen fotoğraf paylaşımları erkek kullanıcıların profillerinde daha çok görülmüş.

facebook'un iş hayatına etkisi

Yapılan araştırmanın bir yıl sonrasında tekrar bir araya gelen araştırmacılar aynı profilleri tekrar incelendiğinde daha olumlu sonuçlarla karşılaşınca Facebook’un işçi alımlarında incelenmesi gereken bir döküman olmadığı kanısına varmışlar.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş