Facebook Ne kadar Kazanıyor?

Facebook’u kullanan insanların yarısından fazlası Facebook’un nasıl ve nereden para kazandığını hep merak etmiştir. Facebok’un gelirini nasıl elde ettiğini ve bu gelirin ne kadar olduğunu merak edenler bu yazımızı okuyarak meraklarını giderebilecekler. Facebook halka açık bir şirket olmadığı için kurucusu Mark Zuckerberg’in izni olmadan kazancı açıklanamıyor. Dolayısıyla yıllık gelirinin ne kadar olduğu sadece tahminler üzerinden yürüyor. Bu kadar gizli tutulması gereksiz görülse de Facebook içinde çalışan insanların bazılarının casus gibi bu bilgileri dışarı sızdırdığı biliniyor. Yurt dışında şimdiye kadar pek çok blogda Facebook’ın kazancının ne kadar olduğu net olarak yazıldı. Bu bloglarda yazılanlar resmi olma da şirketin finansal değerlerini öğrenmemize imkan sağlıyor. En doğru kayıtlar businessinsider’da yayımlanan bir yazı olarak kabul edilıyor. Yazıda yer alan bilgilere göre Facebook’un yıllara göre gelir dağılımı şöyle:

2008 yilinda 300 milyon USD
2009 yilinda 500 milyon USD
2010 yilinda 800 milyon USD
facebook ne kadar kazanıyor
 

Facebook Nasıl Para Kazanıyor?

Facebook da her internet sitesinde olduğu gibi en önemli ve büyük payı profilinizin sağ tarafında görmüş olduğunuz reklamlardan elde ediyor. Kazancının yarısından fazlasını Facebook ekranının sağ tarafına yerleştirilen bu reklamlardan elde ediyor.

Facebook reklamlardan elde ettiği bu büyük parayı arttırmak için yeni bir proje üzerine çalışıyor. Facebook kullanıcıları bu yeni projeye büyük tepki gösteriyor. Projenin detayları için Tıkla.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş