Site icon FACEBOOKBİLGİ

Facebook Şeffaflık Raporunu Sundu!

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ocak – Haziran ayı arasında ki yerleşke de yer alan şeffaflık raporunu Facebook sundu! Bu yıl 3.sünü gerçekleştiren Facebook, bu rapor ile beraber pek çok ülkenin de, hükümet bazlı isteklerini Facebook’tan talep etti.

Türkiye bu 6 ay içerisinde toplam 153 tane istekte bulundu. Bu isteklerin %90’lık kısmı ise kullanıcıların gerekli bilgileri ile alakalı! Kişisel bilgilerinin yanı sıra, adresleri, IP durumları ve bu yönlü istekler. Facebook ise bu isteklerin %60’ına cevap verebilme olanağı buldu. Facebook, ülkelerimizin yerel yasalarında yer alan Atatürk’e hakaret gibi durumlardan dolayı da pek çok sayfanın erişimini kısıtladı.

 

En çok istek ise Amerika’dan geldi. Amerika hükümeti, Facebook’tan toplamda 15 bine yakın talepte bulundu. Bunların büyük bir bölümü de kişilerin kişisel bilgileriydi. Facebook’ta bu isteklerin %80’ine cevap verdi.

Dünya çapında ise 30 bini aşkın istek bulunurken genel totalde ise Facebook bu isteklerin %70’ine cevap verebilmiş durumda. 2013 yılına nazaran ise istekler %23 oranında artış gösterdi.

Rusya hükümetinin ise Facebook’tan herhangi bir konu ile alakalı istekte bulunmaması ise dikkat çekici oldu. Özellikle Facebook’un aktif olarak en çok kullanıldığı 5.ülke olmasına rağmen istekte bulunmaması herkesi şaşırttı.

Exit mobile version