Facebook Trending Kısmını Geliştirdi

Twitter’in uzun yıllardır kullandığı ve iyi bir başarı elde ettiği Trend bölümü, Facebook’ta da kullanıma geçti. Zira uzun sürelerdir kullanımda olan fakat beklediği ilgiyi kullanıcılar tarafından yakalayamayan Trending bölümü artık mobil dünya da ayrı bir platform olarak aktif edildi ve kullanıcıların beğenilerine sunuldu. Trending ile beraber artık kullanıcılar aktif olarak tüm sitenin bölümlerini kullanabilir hale getirecek.

Haber kaynağını buradan çekmeye ve insanları bu alandan daha hızlı bilgilendirmeyi hedefleyen Facebook, sosyal medya haberlerinin Twitter üzerinden daha hızlı yayılmasının sebebini de Trending uygulamasına bağlamıştı. Bu uygulamayı Facebook’a da aktaran CEO Mark Zuckerberg, uygulamayı uzun süredir gelişim sürecine soktuğunu ve artık mobil kullanıcılar için de aktif olarak kullanabileceklerinin sinyallerini verdi. 5 ana başlıkta toplanan Trending uygulaması da şu şekilde listelendi.

  • Articles: Trending olan konular ile ilgili makaleler sunan bir hizmet.
  • In the story: Trending olan konuların başlıklarını toplayan alan.
  • Near the scene: Artık bu başlık sayesinde Trending olan alanlara yakın olan kullanıcıların kolayca başlık üzerinden paylaşım yapabilmeleri sağlanıyor. Yani bir nevi bireysel gazetecilik denilebilir.
  • Live Feed: Trending olan konuları, bu konular ile ilgili paylaşım yapan kişilerin de tüm haber kaynağını görüntüleyebileceksiniz.
  • Friends and groups: Arkadaşlarınızın Trending olan paylaşımlar üzerinde yaptığı tüm durumları görebileceğiniz alan.

 

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş