Facebook Tüm Kullanıcılarını İzliyor!

Facebook Tüm Kullanıcılarını İzliyor!

Ortalama 1,5 milyara yakın kullanıcısı olan sosyal medyanın devi Facebook’un, her kullanıcısını izlediği haberi ortaya atıldı.

Belçika’nın Brüksel Üniversitesi’nde ki akademisyenlerinin yaptığı bu açıklamaya göre Facebook yetkilileri “Facebook’a giriş yapan herkesin çerezler sayesinde tüm kullanıcılarının internet hareketlerini izlediği” ortaya atıldı. Sadece site içerisinde ki hareketleri değil, mobil ya da bilgisayar üzerinden ziyaret eden kullanıcıların internet üzerinde ki tüm adımları da takip edilmekte!

Facebook Tüm Kullanıcılarını İzliyor!

Facebook’un “datr” adını verdiği cookie sayesinde her kullanıcıyı otomatik olarak tanımlaması ve daha sonrasında da takibe alması durumu söz konusu. Hareketler de 2 yıl boyunca aktif olarak tanımlanıyor ve kullanıcıların en çok hangi siteleri ziyaret ettiği, ne tür aktivitelerden hoşlandığı böylelikle ortaya çıkmış oluyor. Bu uygulamayı uzun süredir süzgeçten geçiren akademisyenler, AB standartlarına göre bunun yasal olmadığının da altını çizmekte.

Bu iddiaların ardından da Facebook yönetimi, raporu hazırlayan ekibin hiçbir şekilde Facebook ile irtibata geçmediğini ve bu yüzden de tek taraflı bir düşünce olduğunu söylüyor. Gerçek midir bilinmez fakat eğer gerçek ise bu durum Facebook için büyük bir bela haline de dönüşebilir!

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş