Facebook Uygulama Oluşturma(Resimli Anlatım)

Facebook sanal dünyanın sayılı liderlerinden biri konumunda. İnternet dünyasının en büyük lideri olmak için her açıdan yine bir gelişim içine giren Facebook, kullanıcılarına uygulama oluşturma imkanı sunarak internet üzerindeki pek çok sitenin girişini kendi üzerinden yapma imkanı sunuyor. Facebook internet sitelerinin SEO değerini de büyük ölçüde etkilediği için Facebook uygulama oluşturma çok daha fazla önem kazanıyor.

Hem Facebook üzerinden uygulama oluşturmak kullanıcılar için sitelere erişimi daha etkili ve hızlı kılıyor. Tabi sadece internet sitesi için Facebook uygulama oluşturma imkanından faydalanmıyoruz. Facebook uygulama oluşturma yöntemiyle tasarladığımız oyunlar, programlar vb. uygulamaları da Facebook üzerinden kullanıcılara sunabiliriz.

Facebook’ta Uygulama Oluşturma

1- Önce Facebook’a giriş yapıyoruz. Facebook’a giriş yaptıktan hemen sonra Facebook Developers servisine gidiyoruz.

Hemen üst kısımda ”Apps” sekmesini göreceksiniz. Facebook uygulama oluşturma buradan yapılmaktadır.

facebook uygulama2- Açılan sayfanın sağ üst kısmında ”Yeni Uygulama Oluştur” butonuna tıklayın. Tıkladıktan sonra gelen ufak pencerede  oluşturulacak uygulamanın ismini, araç çubuğunda görünecek linkini ve kategorisini belirliyoruz.

facebook uygulama yapma3- Daha sonra girilmesi istenen bilgileri aşağıda sizlere ayrı ayrı göstereceğim

Facebook Girişi Destekleyen İnternet Sitesi: Buraya internet sitenizi gireceksiniz.

Sayfa Sekmesi Adı: Uygulamamızı Facebook sayfasına eklerken görünecek ismi girin.

App Domains: Tekrar internet sitesinin adresini yazıyoruz.

Sayfa Sekmesi Görüntüsü: Uygulamamız daha ilgi çekici olması için küçük bir resim yüklüyoruz.

facebook uygulama

Değişiklikleri kaydettikten sonra sol taraftan izin penceresi sayfasına giriyoruz. Burada uygulamamızın başlığını ve uygulamamızın amacını anlatan kısa bir açıklama giriyoruz.Bu sayfadaki bilgileri de kaydettikten sonra Facebook uygulamamızı oluşturmuş oluyoruz.

facebook uygulama izin penceresi

Facebook Uygulamasını Sayfaya Ekleme

Oluşturduğumuz uygulamayı görmek için ilk baştaki ”Apps” sekmesine giriyoruz. Oluşturduğumuz uygulamanın “Uygulama Kimliği/Uygulama Anahtarı/API” numarasını ve “Tuval Sayfası” URL’sini alıp bir kenara kopyalıyoruz. Kopyaladığımız bu bilgileri aşağıda vereceğim linkerde kırmızı ile belirttiğim yerlere yerleştiriniz.

https://www.facebook.com/dialog/pagetab?app_id=Uygulama Kimliği/Uygulama Anahtarı/API numarası&display=popup&next=Tuval Sayfası URL

Oluşturduğumuz bu linke bağlanıp karşımıza gelen ekranda uygulamamızı ekleyeceğimiz sayfayı seçiyoruz ve Facebook sayfamızda artık oluşturduğumuz uygulama yer almış oluyor.

facebook uygulamasını sayfaya ekleme

Bir önceki yazımız olan Facebook Grup Kurma başlıklı makalemizde, Facebook grupları ve Facebook’ta grup oluşturma hakkında bilgiler verilmektedir.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş

 1. ferhat

  çok ünlü bir sitenin uygulamasını yaptım ve sayfama ekledim çok büyür kazanç sağladım bu işten valla.

  Cevapla
  1. Admin Yönetici

   Takipçilerimize aktardığımız bilgileri kötü amaçla kullanmanızı kınıyoruz.

   Cevapla