Facebook ve Yandex’ten İş Ortaklığı

Türkiye üzerinde yaptığı büyük yatırımlar ile tanıdığımız Yandex, Facebook ile çok önemli bir iş birliği yapma kararı aldı. Yandex ve Facebook’un yeni iş ortaklığına göre Yandex Facebook’un veritabanının arama sonuçları ile ilgili olan kısmına daha fazla ulaşma şansı bulacak.

Yandex’i televizyon reklamlarından mutlaka duymuşuzdur. Zaten yaptığı bu reklamlar firmanın çok büyük bir kitleye çok kısa bir zamanda ulaşmasında büyük bir kolaylık sağlamıştır. Son reklamlarında da tanıtımı yapıldığı üzere bir telefon cihazı hakkında bilgi arayan biri Yandex’e sonucunu bulmasını istediği telefon cihazının adını yazıp herhangi bir siteye girmeden o telefon hakkında bilgi edinebiliyordu. Facebook ile yaptığı anlaşma sonrasında da buna benzer bir arama sonucu çalışması yapılacağını tahmin ediyoruz. Kullanıcıların ya da sayfaların yaptığı paylaşımlar kişinin Yandex’te yaptığı arama sonuçlarında direk olarak karşısına çıkabilir.

facebook ile yandex

Facebook ile Yandex’in ortak çalışma içine girmesi ilerde daha büyük çalışmalar olur mu sorusunu akıllara getirse de Facebook’un Microsoft ile çok fazla alakadar olduğunu biliyoruz. Bing ise Microsoft’un arama motorudur. Bu yüzden Bing ve Yandex’in arama motoru klasmanında rakip olmaları Yandex ile Facebook’un arasında bir engel teşkil edecektir.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş