Facebook WhatsApp’ı Satın Aldı

WhatsApp geçtiğimiz günler içinde yarım milyona ulaşan kullanıcı sayısıyla internet dünyasında önemli bir yer edindi.  Bütün kullanıcıları kullanım şartlarından dolayı gerçek olan WhatsApp son zamanlarda göstermiş olduğu gelişme ile dikkatleri üzerine çekti. Bu kadar büyük bir kitleye rağmen sadece 1$ kayıt ücretiyle finanse olan WhatsApp’ın yakın zamanda teklifler alacağı öngörülen bir şeydi ve çok geçmeden Facebook 16 milyar dolara WhatsApp’ı satın aldı.

facebook-whatsappı-satin-aldı

Sosyal medyada rakiplerini azaltma peşinde olan Facebook mali kaynaklarını kullanarak potonsiyel taşıyan WhatsApp’ı satın aldı. Daha önce de İnstagramı’ı satın alan Facebook internette popüler olan kaynakları kendi lehine kullanarak iyi bir strateji belirlemiş durumda. WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın alan Facebook, ücretin 4 milyar dolarını peşin, kalan kısmını ise hisse olarak ödeyecek.

İki şirket tek çatı altında birleşerek toplamda 1.5 milyardan fazla insanı aynı havuzda toplamış olacak. Yapılan anlaşma ile birlikte WhatsApp CEO’su Facebook yönetimine katıldı.

Facebook Neden Böyle Bir Girişimde Bulundu?

Facebook mobil alanında bu kadar sık çalışma yaparken WhatsApp gibi mobil kullanımını mecburi kılan bir hizmeti neden bünyesine kattı? Tüm kullanıcılarının gerçek kullanıcılar olması WhatsApp’ı oldukça çekici kılıyor. Yarım milyonluk aktif bir kitleyi kullanarak Facebook üzerinde de gelişme sağlamak oldukça mantıklı. Ayrıca mesajlaşma yönünde olan çabalarını da WhatsApp’ı kullanarak gösterecek.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş