Facebook Yeni Tasarımına Geçiş Yaptı

Facebook’un yeni tasarımında yazı tiplerinin değişikliği göze çarpan ilk değişiklik oluyor. Yeni ana sayfa tasarımı bir hafta içinde tüm kullanıcıların profiline işlenmeye başlanacak.

Facebook’un 2014 yılı için yeni tasarıma geçeceğini söylemiştik. Belli bir süre test aşamasında kalan 2014 yılının yeni Facebook tasarımı test sürecini geçemediği için ertelenmişti. Kullanıcılar tarafından genel olarak olumsuz karşılanan yeni tasarım yerine Facebook daha ufak değişikliklerle ana sayfa tasarımını değiştirmeyi tercih etti.

Artık haber kaynağında yer alan video ve fotoğraf paylaşımlarının daha büyük bir boyut ile karşımıza çıktığını görüyoruz. Sadece paylaşımların boyutunu değiştirmeyen Facebook, Arial yazı tipine geçerek kullandığı yazı fontununda görünümünü biraz büyütmüş oldu. Facebook aynı büyüttüğü özelliklerine arama kutusunu da ekledi. Yeni tasarımda arama kutusu karşımıza daha geniş bir şekilde çıkıyor.

facebook yeni tasarimi

Arama kutusunun genişlemesi sonucunda bildirim, mesajlar ve arkadaşlık isteklerini görmemizi sağlayan butonlar ana sayfanın biraz daha sağ kısmına kaymış oldu. Sayfalar, oyunlar ve grupların yer aldığı sol şerit alanının ise biraz daha daraltılarak Facebook’un görsel odaklı bir tasarım yapmaya çalıştığını anlıyoruz.

Ayrıca Facebook yeni masaüstü tasarımı ile mobil versiyona biraz daha benzedi. 2014 yılı için yaptığı tasarımı da mobil versiyonla birebir aynı gören kullanıcıların sayısı da oldukça fazlaydı. Facebook mobil versiyon ve masaüstü versiyonu birbirine benzeterek kullanıcıların her iki versiyonu kullanırkende yabancılık çekmemesini istiyor. Genel bir konsept oluşturup hem mobil hem de PC’de kullanıcılar için aynı özellikleri sunmak Facebook kullanıcıları tarafından da hoş karşılanıyor.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş