Facebook Yüz Doğrulama Yazılımı Yapıyor!

Facebook’un yapay zeka ekibi çalışıyor! Facebook’un yapay zeka ekibi yüz doğrulama yazılımlarında çok büyük bir adım attı. Facebook öyle bir yüz doğrulama yazılımı hazırladı ki neredeyse insan zekası düzeyinde.

Bir kişiye ait iki ayrı fotoğrafı doğru eşleştirme oranı yüzde 97’nin üzerinde.  Bu yazılım şimdiye kadar yapılmış en geniş veri tabanına sahip yüz tanıma yazılımı. Bu yazılım üzerinde yapılan çalışmalar arttıkça insan zekasına yakın bir seviyeye ulaştığı görülüyor.

DeepFace

Facebook’un yapay zeka ekibi bu yazılıma DeepFace adını veriyor. DeepFace yüz tanıma sistemi ile sistemde taranan yüz sınıflandırılıyor ve en ince detaylarına kadar tespit edilip bu detaylar tekrar birleştiriliyor. Veri tabanındaki yer alan bilgilerin detayları ile eşleştirililen bu detaylar sonucunda taratılan yüz tespit edilmiş oluyor.

yüz-tanıma-sistemi facebook

Sistem henüz anlatıldığı gibi gerekenleri yapamıyor. Fakat yüz tanıma sistemlerini daha önce tasarlayanlar Facebook’un bu çalışmasını kendi çalışmalarına entegre ederek çok daha iyi yerlere gelebileceğini söylüyor. Yani Facebook yüz doğrulama sistemini daha hazır hale getirmeden bir çok kesimin dikkatini kendi üzerine çekmiş durumda. Daha her şeyi ile hazır duruma gelmemiş bu yüz doğrulama sistemi eğer ki hazır hale gelirse şimdiye kadar yapılmış en iyi yüz doğrulama sistemi olacağı kesindir. Yüz doğrulama yazılımı tamamladıktan sonra başka ekiplerle çalışıp Facebook kendini beklediğinden daha da öteye taşıyabilir.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş