Facebook’ta 100 Milyon Fake Hesap

Gerçek bilgiler ile oluşturulmamış, başkalarını taklit etmek için oluşturulmuş sahte hesaplar her site için önemli bir sorun olsa da Facebook kişisel bilgilere dayalı profillerden oluştuğu için bu durum Facebook için daha fazla önemli hale geliyor. Sahte hesapların sayısının bu kadar fazla olması Facebook’a reklam verenlerin bir kez daha düşünmesine sebep oluyor. Çünkü fake hesap sayısı yapılan reklamların ne kadarının boşa olduğunu gösterir.

Facebook’un tahminlerine bakacak olursak fake hesap oranı % 5.5 ile % 11.2 arasında. 2012 yılında fake hesap oranını üzerine bir açıklama yapan Facebook’un o zaman ki fake hesap oranı %8 civarındaydı.

fake hesap

Facebook’a Göre Fake Hesap Nedir?

Bir kişi birden fazla hesap kullanıyorsa bu hesaplarından biri fake hesap olarak kabul ediliyor. Şu an güncel olarak 1.23 milyar kullanıcısı olan Facebook’ta 52 ile 97 milyon arasında değişen miktarda aynı kişi tarafından açılmış ikinci bir profil var.

Fake hesap olarak kabul edilmesi için bir başka kriter ise yanlış bilgilerle açılmış hesaplar. Şirketler veya işletmeler de artık Facebook’a önem veriyor. Gelişim için Facebook üzerine çalışmalar yapıyorlar. İşte bu çalışmaları yapan firmalar bir sayfa oluşturmak yerine profil açmış olabilirler. Bu özellikteki hesap sayısı ise 9 ile 25 milyon aralığında.

En önemlisi de spam amaçlı açılmış hesaplar. Facebook kurullarını ihlal eden, niyeti belirsiz hesaplar % 0,4 ile yüzde 1,2, yani yaklaşık 5 ile 14 milyon aralığında.

Tüm bu kriterlere bakıp alınan sonuçların toplamında Facebook’ta ortalama olarak 100 milyon sahte hesap var diyebiliriz.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş