Facebook’ta Büyük Açık!

Facebook, bilindiği gibi şuan sosyal medyanın en çok üye potansiyeline sahip olan bir arkadaş bulma platformu.

Fakat kimi zaman yer alan açıkları sebebiyle bizim kimliğimizi de tehlike altına sokabiliyorlar. Dün itibari ile Facebook’ta çok büyük bir açık tespit edildi. Hindistan’lı geliştirici Laxman Muthiyah, Facebook resim yükleme bölümünde ki bir açık sayesinde, kişilerin albüm ID’lerini bilmek koşulu ile, onların da albümlerini kolayca silebilme açığını kendi blog sitesine paylaştı.

n19292868552_1597493_755222

Bu açık türü Graph API’sinde bulunuyor. Bu API, kişilerin geliştirme süreci boyunca diledikleri gibi profil yönetmelerine imkan veriyordu. Facebook yönetimi de Hindistanlı geliştirici Laxman Muthiyah’ye bir teşekkür mektubu yolladı.

Bilindiği gibi Facebook, kendi sitelerinde bulunan açıklar durumunda, kişilere 500 dolar ile 33.000 dolar arasında bir ödeme yapıyor, onları kendi bünyesinde çalışmaları için davet ediyordu. Teşekkür mektubunu alan Laxman Muthiyah, bu sayede artık Facebook bünyesinde çalışabilme hakkı kazandı.

Facebook, yer alan açığı ise 2 saat kadar bir süreçte kapadı ve kişilerin kullanım haklarını tekrar güvence altında tuttu. Facebook’tan 12,500 dolarlık bir para kazanan Laxman Muthiyah, kendi geliştireceği program için de bu miktarı harcamayı düşünüyor.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş