Facebook’ta Cinsiyet Seçimi Hakkı

Bilindiği gibi Facebook’ta eskiden sadece Bay ve Bayan olarak iki alternatifli cinsiyet seçimi yönelimi vardı.

Buna uzun süreçler önce tepki gösteren LGBT üyeleri, kendi sınıflandırmaları genelinde cinsiyet seçemediklerini beyan ederek bu durumun değişikliğe gitmesini talep etmişlerdi. Yine bir Facebook çalışanı olarak görev yapan trans bir birey mühendis Ari Chivukula, “bu uygulamayı geliştirmemiz ile beraber artık kişiler cinsiyet belirleme de kolaylık çekecekler” dedi.

Artık Facebook’ta cinsiyet seçimi yapılırken tüm zamirleri kullanmak mümkün. Fakat bu seçimlerin yapıldığı durum söz konusu olduğu zaman Facebook, buna onay verecek ve kişiler seçimlerini doğru ölçü de yapabilecekler. Femen üyeleri, bir süredir Facebook’a bu ölçüde de şikayet mailleri atıyordu. Uzun sürelerdir aldıkları şikayet mailleri sebebiyle cinsiyet belirlemede ki özgürlük çıtasını tamamen kaldırdı ve dilediği gibi kişiler artık seçimlerini yapabilecekler!

Erkek, kadın ya da cinsiyetsiz seçimlerini kişiler kendi özgür iradeleri ile belirleme olanaklarına sahipler. Akademisyenler de bu hareketi oldukça beğendiler ve artık trans bireylerin de toplum üzerinde ki kabul görmelerine de önemli bir adım olarak Facebook’un bu duyarlılığını eklediler.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş