Facebook’ta Etkileşim Oranını Arttırmanın Yolları

Daha önce bir yazımızda Facebook sayfalarında yapılan paylaşımlara gelen organik etkileşim oranınında bir düşüş yaşandığını söylemiştik. Genel olarak düşen etkileşim oranını arttırmak için sayfamızda hangi içerikleri paylaşmalıyız? Daha çok hangi türdeki paylaşımlara etkileşim geliyor? Bu soruların cevaplarını Quintly bir rapor hazırlayarak cevapladı. Quintly’nin bu raporunu dikkate alarak sizde sayfanızın etkileşim oranını arttırabilirsiniz.

Hazırlanan rapor ocak ayı içinde 2,194 Facebook sayfasında yer alan 49 milyon içeriğe bakılarak hazırlandı. Rapor büyük bir veri birikimi ile hazırlandığı için çıkan sonuçlar sayfa yöneticileri için çok önemli.

Şimdi Facebook sayfalarında bağlantı, fotoğraf, video, kapak fotoğrafı gibi içeriklerden hangilerinin sayfaların etkileşim oranını arttırdığını görelim.

facebook etkileşim oranı

Facebook’ta %54 oranında fotoğraf paylaşımı yapılmış. %30 oranında link paylaşımı yapılırken sadece yazı yani durum güncellemesinin oranı %11. Bu sonuçlara bakarak sayfanızın etkileşim oranını arttırmak için fotoğraf paylaşımlarınızı daha sık hale getirmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Özgün, farklı, her yerde olmayan fotoğrafları tercih ederseniz sayfanızın etkileşim oranı artacaktır.

Etkileşim oranında fotoğraftan sonra videolar geliyor. Büyük markaların sayfalarında yapılan paylaşımlarda videoların çok yüksek bir etkileşim oranı olduğunu görüyoruz. Siz de büyük bir firmanın Facebook sayfasına girerek fotoğraf ve videoların durum güncellemelerine göre daha fazla beğeni ve yoruma sahip olduğunu görebilirsiniz.

Kapak fotoğraflarının etkileşimine bakarsak çok yüksek oranda bir etkisi olmasa da özellikle sayfanızın temel görünümünü etkilediği için kapak fotoğrafı olmazsa olmazlardan biridir. Kapak fotoğrafı olmayan bir sayfa ya da profilde gezmeyi siz de istemezsiniz ama ilginç bir kapak fotoğrafına sahip olan Facebook sayfasında gezinmek isterseniz. Bu da o sayfanın etkileşim oranını arttırır. Rapora göre kapak fotoğrafları 15 milyonun üzerinde paylaşım almış ve 12 milyon civarı kapak fotoğrafı yorumu var. Bu kapak fotoğraflarına gelen beğeni sayısı ise 287 milyon. Kapak fotoğraflarının görüldüğü üzere milyonları aşan istatistikleri var. O yüzden kapak fotoğrafı seçerken de yaratıcı ve ilginç olmaya dikkat edin.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş