Facebook’ta Gizli Deney

Sosyal medya sitesi Facebook’un kullanıcılarından habersiz psikolojik bir deney yaptığı ortaya çıktı. Deneyin yaklaşık 689 bin kullanıcı üzerinde yapıldığı söyleniyor. Kullanıcıların içerik akışında habersiz oynama yapan Facebook, deneyin ortaya çıkmasının ardından özür diledi.

Deney, 2012 yılı boyunca Facebook’u İngilizce kullanan kişilerin  üzerinde yapıldı. Bir yazılım aracılığıyla kullanıcıların haber kaynağındaki paylaşımlarla oynandı. Araştırmacılar, seçtiği kullanıcıların yarısına ‘’pozitif’’ paylaşımları, diğer yarısına ise ‘’olumsuz’’ haberleri seçerek verdi.

facebook1

Deney, sosyal medyanın insanın düşünce ve duygularını etkilediğini gösterdi. Pozitif paylaşımları gören kullanıcılar genellikle pozitif paylaşımlar yaptı. Negatif paylaşımlar gören kullanıcılar da aynı şekilde daha az pozitif paylaşım yaptı ve paylaşımlarının büyük bir bölümü negatif duygular yüklüydü. Facebook’ta ilk kez yapılan bu psikolojik deneyin kullanıcı haklarını ihlal etmediği söylendi. Ancak kullanıcılar bu deneye büyük bir tepki gösterdi.

 

 

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş