Facebook’ta Olmazsa Olmaz 7 Şey

Facebook kullanan herkesin bir şekilde denk geldiği durumlardan bahsedeceğiz. Sürekli yapılan davranışlar, sosyal ortamda klasikleşmiş tüm şeyleri bulabileceksiniz. Facebook’ta klasik olmuş 7 şey neymiş hep birlikte bakalım.

facebookta klasikler

1- Karşılıklı Durum Beğenme

Facebook’ta eğer birinin durumunu beğenecekseniz illa ki durumunu beğendiğiniz kişiden de sizin durumunuzu beğenmesini isteyeceksiniz. Bunu yapmadan önce ” Son durum beğen. Karşılıklı ! ” şeklinde bir mesaj da atabilirsiniz.

2- Fotoğraflara Yorum Yapan Yakın Akrabalar

Facebook’ta olmazsa olmazlardan biridir. Yurt dışındaki amcanın ” babana selam söyle ”, uzun süredir görüşülmeyen teyzenin ” yavrum sen ne kadarda değişmişsin ” benzeri yorumları mutlaka olacaktır. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya gelmek istemezseniz Facebook hesabı açtığınız anda Facebook kullanan akrabaları engelleyin.

3- Arkadaş İsteklerini Kabul Etmeme

Havalı olmanın ilk kuralıdır. Eğer havalı görünmek istiyorsanız gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmez ya da uzun bir süre sonrasında kabul etmelisiniz. Bunu yapmalısınız ki insanalar sizi gizemli bulsun, merak etsin. Onlar merak ettikçe de sizin havanız artacak.

4- Kendi Durumunuzu Beğenmeyin!

Havalı görünmenin ikinci kuralıdır. Paylaştığınız şey zaten sizin beğeninizi kazanmıştır ki onu paylaşma gereği duymuşsunuz. O yüzden kendi durumunuzu beğenip gözden düşmeyin.

5- İsteksiz Doğum Günü Kutlamaları

Eğer birinin doğum gününü kutlamak istiyorsanız ona bir hediye alın ve onunla yüzyüze görüşün. Bunun yerine Facebook’tan kutlamanız da kimisine yeterli gelebilir ama bunu yaparken az da olsa içten olabilirsiniz. ” dgko, doğum günün kutlu olsun, nice senelere, İyi ki Doğdun!, iyi ki varsın şekerim ” gibi yorum yapanları görmemek mümkün değildir.

6- Oyun İsteği Gönderen Arkadaşlar

Can sıkıntısı üst düzey olan, işsiz arkadaşlar yollar genelde. Bu boş işlere sizi de alet etmek için oyun istekleri yollar. Bunlarda Facebook’ta olmazsa olmazlardandır. İsteklerini kabul etmeyince aranız biraz bozulabilir. İsteği kabul ederseniz de sizde onlar gibi oyun bağımlısı olabilirsiniz ve kendinizi oyun isteği yollarken bulabilirsiniz. Karar size kalmış.

7- Kısaltılmış Kelimeler

Yazarken işimizi kolaylaştırdığı bir gerçektir. Bu sosyal ortamın vazgeçilmez durumlarındandır. Yazarken imla kuralllarına dikkat eden biri olsanız bile bir süreden sonra yazmaktan sıkılıp kısaltmalara başvurabilirsiniz. İşte klasikleşmiş bazı kısaltmalar:

aeo: Allah’a emanet ol

slm: Selam

cnm: Canım

nbr: N’aber

kib: Kendine iyi bak

tm: Tamam

dgko: Doğum günün kutlu olsun

Buna benzer başka durumları da altta ki yorum bölümünden belirtebilirsiniz.

 

 

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş