Facebook’tan Spam Odaklı Pazarlamacılara Karşı Yeni Algoritma

Facebook uzun zamandır üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadığı Haber Bildirimleri algoritmasında yeni bir güncelleme yaptı. Herhangi bir fotoğraf veya videonun sürekli beğenilmesinin istenildiği bildirimlerin bundan sonraki süreçte kullanıcıları rahatsız etmeyeceği belirtiliyor.

Bu tür içerikler ile pazarlamanın ötesinde spam odaklı yöntemler sayesinde kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışan kişi ve topluluklar Facebook tarafından geliştirilen algoritmanın sınırına takılacak gibi görünüyor.

Geliştirilen yeni algoritma ile bildirimin görüntülenebilirliği ilgi yayınlanma, bildirimin performansı, tür ve bildirimin ne kadar yeni tarihli olmasına bağlı. Söz konusu algoritmanın filtreleme şekliyse kullanılan kriterlerin çarpımından oluşuyor. Algoritmada kullanılan kriterlerin genel açıklaması ise şu şekilde:

 • İlgi: Oluşturucu kişilerin ilgisi ve ilgi alanları,
 • Bildirimin performansı: Diğer içerik oluşturucular tarafından bildirime gösterilen ilgili,
 • Tür: Bildirimin fotoğraf, ileti, link ve video olma durumu,
 • Bildirimin ne kadar yeni tarihli olduğu
  : Bildirimin yeni tarihli olmasıfacebook-like-logo-pictures-hd-wallpaper-of-logo-logo-picture-facebook-hd-wallpaper

Geliştirilen yeni değişiklikle birlikte Facebook kullanıcıların duvarlarında ciddi bir kalabalığa “daha doğrusu kirliliğe” yol açan bildirimlerin minimuma indirilmesi hedefleniyor. Bundan sonraki süreçte özellikle pazarlama ile ilgili çalışan kişilerin daha nitelikli, daha doğru ve kişilerin organik olarak ilgisini çekebilecek içerikler sağlaması önemli bir nokta olacak gibi görünüyor.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş

 1. Abdullah

  facebook’un spam paylaşımlara karşı daha çok önlem alması gerekiyor.

  Cevapla