Facebook’u Kim Buldu?

10 yıldır kurulmuş olan ve 6-7 yıldır insanların hayatında olan Facebook’u kim buldu? Dünya üzerinden milyarlarca insanın hayatının vazgeçilmez bir parçası olan Facebook’un kurucusu kim? Bu yazımızda bu soruların cevabını merak edenlere cevap olacağız.

Facebook’un kurucusu Amerikalı girişimci Mark Zuckerberg’tür. Mark Zuckerberg Facebook sayesinde şu anda Dünya’nın en zengin genci ünvanına sahip. 2011 yılı itibariyle serveti 24 milyar doları aşmıştır.

Bu genç girişimcinin hayatını kısaca özetlersek 1984 yılında New York White Plains şehrinde doğmuştur. Ailesi yahudi olmasına rağmen kendisi ateist olmayı tercih etmiştir. Facebook ile yakaladığı başarı hikayesini anlatan ”Sosyal Ağ” orjinal adıyla Social Network adlı bir film de çekilmiştir.

mark-zuckerberg

Facebook Nasıl Kuruldu?

Harvard üniversitesinin gözde öğrencilerinden olan Mark, okulun yakışıklı erkeklerini ve güzel kızlarını belirlemek amacıyla bir site açar. Siteye fotoğraf eklemesi gerektiği için okulun veritabanını hacklemiştir ve bu sebepten dolayı okuldan atılmıştır. İlk açtığı sitesinin çok tuttuğunu gören Mark, ikinci girişimi olarak Facebook’u kurdu. 18 ay içinde Amerika’da popüler hale gelen Facebook 2012 yılı itibariyle 1 milyar kullanıcıya ulaştı.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş