İstihbarat Servisleri Facebook’u Taklit Etti!

ABD istihbarat teşkilatları istediği insanların dijital ortamdaki bilgilerini ele geçirmek veya şüpheli insanları takip altına almak için Facebook’u taklit eden bir sistem kullanıyor. Geçtiğimiz günler içinde Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ABD başkanı Barack Obama’yı arayarak istihbarat servislerinin dijital izleme faaliyetlerinden rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Mark Zuckerberg yaptığı aramaya ek olarak kendisine ait blogunda ABD hükümetin interneti istihbaratın amaçları için aracı kılmasının insanların interneti tehdit olarak görmesine sebep olacağını söyledi. Hükümetin böyle çalışmalarda bulunmak yerine internetin destekçisi olması gerektiğini savundu.

NSA-Facebook

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA Facebook’u taklit ederek izlemeye aldığı kişilerin bilgisayarına sızma imkanı elde etmişti ve bilgisayarına sızdığı kişilerin bilgisayarlarına program yerleştirmeleri kolaylaşmıştı. NSA bu söylentileri yalanlasa da NSA’nın eski çalışanlarından Edward Snowden bu bilgileri kamuoyuna sızdırmıştı.

Edward Snowden sızdırdığı diğer bilgilere göre Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Skype, YouTube ve Apple’ın  tüm sucularına ABD hükümetinin erişim hakkı var. Adı geçen şirketler ise iddiaları yalanladı.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş