Kredi İstihbaratında Facebook Dönemi

Yeni bir ev alacak olmak, arabanızı yenilemek için mücadele veriyor olmak ve hatta eksiklerinizi gidermek için tüketici kredisi peşinde koşmak artık gündelik yaşantımızın parçası haline gelen bankacılık faaliyetleri olarak ön plana çıkmaktadır.

Özellikle daralan küresel ekonomiye paralel olarak daha güvenilir müşteri profili arayan bankaların bu konudaki tutumlarının bir hayli değişmiş olduğu bilinen bir gerçek. Bu bağlamda “istihbarat” veya “bilgi toplama” olarak adlandırılan ve kredi öncesinde bir müşterinin güvenilirliğini belirleyen konular arasında yeni bir uygulama dikkat çekiyor.

140425-FB-credit-660

Bankalar tarafından kullanılmaya başlanan ve ilerleyen dönemde çok konuşulacak olan sosyal medya profillerinin incelenmesi kredi için başvuran bir müşteri için pek çok detayı ele verebilecek gibi görünüyor.

Pek çok bankanın Facebook uygulaması üzerinden yürütülebilecek uygulama ile Facebook üzerinden sosyal bağlantıların irdelenmesi, ilgili uygulamalar üzerinden başvuruların kabul edilerek ön değerlendirme konusunda sosyal medyanın kullanılması şu an için bu alanda uygulanabilecek ilk detaylar olarak ön plana çıkmaktadır.

İlerleyen süreçte böyle bir uygulamanın kişilerin kredi notunu ne şekilde etkileyebileceği veya konunun yasal boyutunun ne olabileceğini söylemek ise şu an için oldukça güç.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş