Mark Zuckerberg’ten Büyük Açıklama

Facebook’un Yeni Hedefi Google’a Rakip Olmak

1 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook çok büyük hedeflerin peşinde. Sosyal medya yaygınlaşmadan önce internet dünyasının tartışılmaz lideri olan Google, sosyal medya sitelerinin artmasıyla birlikte büyük bir düşüş yaşadı. Özellikle son algoritma değişikliğiyle büyük tepkiler alan Google gün geçtikçe küçülüyor. Büyük hisse kayıplarına uğrayan Google, Facebook ve Twitter başta olmak üzere sosyal medya sitelerinin gelişimini engelleyecek veya yavaşlatacak bir çalışma yapamıyor.

Facebook tüm arama motorlarından daha fazla içeriğe sahip. Bu demek oluyor ki Facebook’un veritabanı koskoca arama motorlarından daha büyük ise bu özelliğini kullanması halinde Google’ı tahtından etmesi kaçınılmazdır.

google ile facebook

İşin aslına bakacak olursak Google ile Facebook’un arama sonuçları birbirinden çok farklı. Google’da yapılan aramlar kelime bazlı aramalar ve sonuçlar çok sık denetimden geçip sıralanıyor. Facebook’ta ise çıkan sonuçlar kişisel ve doğruluğu kesin olmayan şeyler. Çünkü insanlar kendi düşüncelerini burada özgür olarak paylaşabiliyor. Google ise bilgi doğruluğunu çok fazla önemseyip kullanıcının verim almasını önemsiyor. Bu konuda Google daha iyi görünüyor ama Facebook yine bir adım öne geçiyor. Çünkü mekan önerileri Facebook’ta çok yaygınlaştı. Ziyaret edilen alışveriş merkezleri, kafeler, mağazalar hepsi Facebook’ta yer bildirimi yapılarak bildiriliyor. Arama sonuçlarında da Facebook’ta ki bu verilere ulaşmak münkün. O yüzden Google burda zayıf kalıyor.

Facebook’ta 1 trilyondan fazla içerik var. Eğer Facebook ekibi bunu arama motoru sonucu olarak entegre edebilirse bir kaç yıl içinde Google’ın önüne geçmemesi için hiç bir sebep yok.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş

  1. mustafa

    bence internet aleminde Google’a hiç kimse rakip olamaz.

    Cevapla