WhatsApp Facebook’a Rakip Oluyor

Facebook’un Twitter ile olan rekabetine WhatsApp da eklendi. Geçtiğimiz günlerde WhatsApp 400 milyon kullanıcıyı geçti. Facebook’ta 100 milyona ulaşan fake hesaptan bahsetmiştik. Bu Facebook’un gerçek kitlesini tespit etmesinde zorluk çıkarıyordu. WhatsApp kullanabilmek için ise çalışan bir telefon numarası gerektiği için var olan bütün hesaplar aktif, kullanılan hesaplardır.

Twitter, Facebook ile büyük bir rekabet içindeyken WhatsApp’ın bu rakamlara ulaşması Facebook’a ciddi bir rakip olması demek. Üstelik Facebook sahte hesaplar ile 1 milyar kullanıcıya ulaşmışken WhatsApp kullanan herkes gerçek kullanıcı. İnterneti anlık mesajlaşma için kullananlar için WhatsApp ilk tercih oluyor. Bu ay 30 milyon yeni kullanıcıyı bünyesine katan WhatsApp rekora daha gidebilir.

facebook-whatsapp

WhatsApp‘ın henüz Facebook’u yakalayamamasının sebebi gelir düzeyi. Facebook reklam çalışmalarıyla çok büyük paralar kazanırken WhatsApp’ın kullanıcı başına düşen aylık 1 dolardan başka geliri yok. WhatsApp’ın CEO’su Jan Koum, kullanıcıların reklamlardan nefret ettiğini bildiğinden böyle bir çalışmayı şimdilik düşünmediklerini söyledi.

Facebook’un piyasada rakipleri olsa da şimdiye kadar çıkan hiç bir firma Facebook kadar başarılı olamadı. Çünkü hiç bir firma Facebook kadar kullanıcıya imkan sunmadı. Facebook’ta pek çok özellik olmasına karşın rakiplerinin hiç birinde bu kadar özellik bulunmuyor.

Şimdi merak edilen konu ise yarım milyon kullanıcıya ulaşacak olan WhatsApp’ın gelen reklam tekliflerine ne kadar direnebileceğidir.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş

  1. halit

    whatsapp gibi bireysel uygulamalar geliştikçe Facebook düşer gibi geliyor bana

    Cevapla