Ya Facebook Mesajlarınızı Okuyorsa?

Facebook’un sosyal mecra üzerinde çok büyük bir rol üstlendiğini biliyoruz. Bu sosyal yapı içerisinde ise Facebook çoğu insan için bir iletişim aracı. En ciddi konuşmalar bile artık Facebook üzerinden yapılabiliyor. Çünkü Facebook çalışmalarıyla birlikte kullanıcılarına mobil kolaylıklar sağladı ve Facebook Messenger’ı kullanıcılarına sundu.

En özel dediğimiz şeyleri bile Facebook’ta mesaj yoluyla arkadaşlarımızla paylaştık. Gizliliğine ve kullanıcı haklarına hiç düşünmeden inandığımız Facebook gerçekten güvenilir mi? Kaliforniya’da bir kullanıcının açtığı davaya bakarsak bundan şüphelenen pek çok insan var.

facebook mesajları

Davanın açıldığı mahkeme konu üzerinde henüz bir çalışmada bulunmuş olmasa da böyle bir şeyin söz konusu olması halinde bile Facebook çok büyük bir güven kaybına uğrayabilir. Bu güven kaybı beraberinde hiç olmadığı kadar kullanıcıyı Facebook’tan uzaklaştırabilir.

Facebook yetkilileri bu iddiayı asılsız olarak nitelendirse de davanın seyri için istenilecek bilgiler kurumun gizli reklam anlaşmalarını bile ortaya çıkarabilir. Böyle bir şeyin yaşanması da Facebook ile anlaştığı firmalar arasında büyük bir husumet yaratır. Kullanıcı kaybı ile birlikte büyük bir maddi zarara da uğrayabilir.

İddiaya göre Facebook özel tarama yöntemleriyle kullanıcının mesajlarını tarıyor ve bu mesajların içeriğine göre kişiye reklam gösteriyor. İmkansız gibi düşünebilirsiniz ama benzer yöntemler uygulayan büyük şirketler daha önce oldu ama bunu Facebook’un yapması kullanıcı sözleşmesininin içeriği bakımından ters düşüyor. Mahkeme davayı inceledikten sonra detayları bildirecek.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş

  1. lütfü

    face almak istiyorum

    Cevapla