Facebook Oculus’u Satın Aldı

Geçtiğimiz haftalarda WhatsApp sosyal ağ devi Facebook tarafından 19 milyon dolara satın alındı. Yapılan bu satış işlemi ile Facebook, tarihindeki en büyük anlaşmalardan birine imza atmış oldu. WhatsApp’ın dünyada yaklaşık 450 milyon kullanıcısı bulunuyor ve günlük gönderilen mesaj sayısı 20 milyarın üzerinde.

Facebook, WhatsApp’tan sonra durmak bilmedi! Geçtiğimiz günlerde Facebook yeni bir anlaşmaya imza attı. Kafaya takılan ve içindeki ekran sayesinde kullanıcısını sanal gerçekliğin içine sürükleyen Oculus VR sanal gerçeklik aygıtının üreticisi Oculus’u şirketini 2 milyar dolara satın aldığını açıkladı. Oculus, 2014’ün ikinci çeyreğinde Facebook’a dahil olacak.Yapılan anlaşmaya göre Oculus’a nakit olarak verilecek kısım 400 milyon dolar, ayrıca 1.6 milyar dolar değere sahip 23.1 milyon Facebook hissesi de Oculus’a verilecek.

oculusvr

Oculus Nasıl Değerlendirilecek?

Facebook satın aldığı şirketleri çok daha geniş alanlarda kullanmayı tercih eden bir sosyal ağ sitesi ve Mark Zuckerberg, sanal gerçekliğin, çevrimiçi ortamda paylaşımların en iyi yollarından biri olduğunu belirtiyor. Bu yüzden Oculus yalnızca oyun amaçlı kullanılmayacak. İletişim, eğitim, medya ve eğlence alanlarında da yerini gösterecek.

 

  1. hilal yılsız dedi ki:

    facebook son zamanlarda çok fazla şirketi satın aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.