Facebook Olmayan Bir Dünya Mümkün Mü?

Sosyal medyanın hayatımızda edindiği yer aşikar. Dünyanın son 10 yıl içerisinde ciddi şekilde yükseldiği yeni trendi sosyal medya günümüzde hayatımızdaki her ana ortak. Peki ama Facebook olmayan bir dünyayı düşünmek mümkün mü?

2004 yılında kurulan ve şu anda 1.23 milyar kullanıcıya sahip olan Facebook eski yükselişini yitirmiş görünüyor. Her yükselişin durağan bir dönemi olacağı gibi düşüşe geçeceği bir döneminin olacağı su götürmez bir gerçek.

Sosyal medyanın olağan hale gelmesi, reklam odaklı sosyal medya yaklaşımı ve insanların yeni beklentileri sosyal medyanın önümüzdeki yıllarda sonlanabilecek trendler arasında yer alacağına dair işaretler veriyor.

Sosyal medyanın geçerliliğini neden yitirebileceğine dair bulgular ise oldukça yerinde:

  • Sosyal medya gafları ve özel yaşantı beklentileri: Kim ne derse desin sosyal medyadaki onlarca kişisel bilgi gizliliğine dair önlemler kişilerin hayatlarındaki paylaşımları birilerinden gizleme yönünde bazen çaresiz kalabiliyor.
    Örneğin günümüz sosyal medyasının çözemediği ebeveyn-çocuk ilişkisinin ilerleyen süreçte neler getirebileceğini şu an için kestirebilmek güç bir durum.
  • Mesajlaşma uygulamalarının popülaritesindeki artış: Facebook ve Twitter sosyal medyanın revaçta olan platformları olmalarına karşın WhatsApp, WeChat, Tango gibi mesajlaşma uygulamalarının artış pek çok arkadaş grubu tarafından kullanılması gelişen trendler arasında dikkat çekiyor. Kişilerin ilerleyen dönemlerde daha küçük ve daha kontrol edilebilir, anlık iletişimi kuvvetlendiren platformlara yönlenmesi muhtemel görünüyor.
  • Z jenerasyonunun beklentileriyle ortaya çıkan değişim: Bugüne kadar X ve Y jenerasyonlarının karşılaştırılmasına her zaman şahitlik etmiş olak artık günümüzde şekil değiştiren konuların başında geliyor. Z ve Y jenerasyonu arasındaki farklılık sosyal medya konusundaki değişimi hızlandıracak en önemli etken gibi görünüyor. Nitekim, Y jenerasyonunun sınırları zorlama ve kitlelere ulaşma yaklaşımı Z jenerasyonu ile anında çözüm bulma felsefesine dönüşmüş durumda.

Her ne kadar geleceğe yönelik beklentiler pek çok tartışmaya gebe gibi görünse de ilerleyen dönemlerde Facebook’un değişime ne şekilde ayak uydurmaya çalışabileceğine hep birlikte şahitlik edeceğiz.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş

  1. yunus emre mirik

    mümkün değil ama benim facebook hesabımı çaldılar :(

    Yanıtla