Facebook’ta Sahte Profil Salgını

İnternet dünyasında ki gelişmeler ile birlikte ne yazık ki insanların özel bilgilerini ele geçirmek için çeşitli saldırı yöntemleri de gelişiyor. Daha çok insan ile iletişim kurmanın en güzel ortamı ise Facebook. Facebook’ta sahte profiller aracılığıyla insanların bilgisayarlarına zarar veren pek çok kötü niyetli kullanıcı var. Facebook’ta kayıtlı bir milyardan fazla kullanıcının büyük bir kısmı gerçek kişilere bağlı değil. İnsanları kandırmak amacıyla açılan sahte profiller tüm Facebook kullanıcıları için büyük bir tehdit.

facebook sahte profiller

Facebook’ta yer alan bu sahte profilleri incelediğimiz zaman genellikle kadın profili kullanıldığını görüyoruz. Türkiye’de de fake hesap denilen kandırmak için açılmış profillerin %90 gibi büyük bir kısmı kadın profili. Güzel görünen insanların fotoğraflarından yararlanarak kısa sürede büyük bir kitlenin takibi altına girebiliyor. Bu sayede daha kısa sürede daha çok insana ulaşılmış oluyor.

Ayrıca bu sahte hesapların büyük bir kısmı aktif değil. Sadece arkadaş listesini kabartma peşinde olan bu kullanıcılar çok sık paylaşım yapmaz ama yapması halinde pek çok kişiyi bu paylaşımlara etiketler. Burada amaç daha çok kişiye ulaşmaktır.

Artık bu sahte profillerin özelliklerini biliyorsunuz. Gerçekçiliğinden şüphe duyduğunuz hiç bir profili eklemeyin. Eklemeniz halinde sahte profil yoluyla dolandırılan insanların arasına girebilirsiniz.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş

 1. caner

  ben bu faceyi açmak istiyorum açarımısınız

  Yanıtla
 2. Eliyeva Nilufer

  bu salgına karşı tedbirli olmak lazım. Özellikle erkekler :)

  Yanıtla
 3. yıldıray müslüm

  bu sahte profillere dikkat etmek lazım gerçekten benim bir arkadaşım bunlara inanıp tüm özel bilgilerini vermişti.

  Yanıtla