Facebook’un “Gizli” Özelliği

Bilindiği gibi birçok ülke de hala Facebook kullanımı yasak. Özellikle Çin, İran gibi en çok Facebook kullanıcısının bulunduğu fakat devlet tarafından onay verilmemiş olmasından kaynaklı da erişime engellenen Dünya’nın en büyük sosyal paylaşım platformu olan Facebook, kullanıcılarına gizli bir giriş yöntemi sunuyor.

Bu ülkeler genelinde Facebook kullanımı yasak ve internette ki girişler de adım adım takip ediliyor. Peki bu insanlar nasıl giriyorlar? Hala günümüzde bazı zamanlar Çin ve İran kökenli kişilere rastlayabiliyoruz. Hatta bir çoğu da, gizli girişler yaparak aktif olarak hesaplarını kontrol edip, kullanabiliyorlar.

2002 yılında kullanıma açılmış olan ve açık bir şekilde sizin kişisel bilgilerinizi saklayan program Tor, Facebook’un artık kullanım alanlarında izin verilmiş durumda. Aslında uzun zamandır bu durum aktif bir şekilde kullanıyormuş fakat bizlere bu durum yansıtılmıyormuş.

Bunu keşfeden yazılımcılar ise Facebook’un bu yol ile yasaklı olan ülkelerde de kullanılmasına yardımcı oluyor. Artık kişiler, aktif olarak bu yol ile girişler de yapabilecekler. Bir nevi VPN programı desek yeridir. Bu nedenden ötürü de kullanım alanları, keşfedilme durumu ve tüm ayrıntılar birleştiği zaman sizlere de güzel ve keyifli bir Facebook sörfü durumu sunuluyor.

Bakalım, bu durum daha fazla yayıldığı zaman ve olaylar büyüdüğü zaman Facebook nasıl bir yaptırım uygulayacak? Bekleyip, göreceğiz.

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş