İnternet Erişimi İçin Facebook İnsansız Hava Aracı Yapıyor

Facebook dünyanın internete erişimi olmayan bölgeleri için teknoloji şirketleri ile birleşerek büyük bir girişimde bulunmayı amaçlamıştı. Bu girişim çok ses getirmesine rağmen nasıl bir çalışma yapılacağı konusunda kimsenin bir fikri yoktu. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’den nihayet bir açıklama geldi. Bu açıklamaya göre Facebook, bu hedefi Connectivity Lab ekibiyle gerçekleştirecek.

Facebook, güneş enerjisiyle çalışan bir insansız hava aracı yapmaya başladığını açıkladı. Bu yapılacak hava araçları sayesinde dünyada internete erişimi olmayan noktalar da artık internete girebilecek.

facebook-internet-hava-araci

Facebook, Nokia, Ericsson, Samsung gibi büyük teknoloji şirketleriyle girdiği projeler ile Filipinler ve Paraguay’da 3 milyon yeni kişinin internete erişimini sağladıklarını söylüyor. Facebook, teknoloji şirketleriyle yaptığı anlaşmaların yanı sıra operatör şirketleriyle de çeşitli iş anlaşmaları yaparak mobil erişimi yaygınlaştırmayı hedefliyor. Büyük teknolojik projelere yapılan yatırımlardan sonra Facebook’un mobil erişim düzeyi epey artmış.

İnsansız hava araçları 20 bin metre yükseklikte uçabilecek. Bu sayede ticari amaçla uçuş yapan uçaklar bir engel teşkil etmeyecek. Üstelik tasarımı hava akımlarından minimum düzeyde zarar görecek şekilde yapılmış.  Connectivity Lab, bundan sonra Facebook’un gelişimi için teknolojik çalışmalarda bulunacak. Sırada internet bağlantısını havadan, karadan ve yörüngeden sağlayacak yeni projeler var.

facebook insansız hava aracı

Bu proje çok zor olarak görülse de daha önce benzer çalışmalar başka amaçlar için kullanılmıştı. Facebook, bu projeyi geliştirmek için, güneş enerjisiyle çalışan drone’lar üreten Ascenta ile birlikte çalışacak. Ascenta’nın 5 kişilik takımı havacılık alanında dünyada ses getirmiş bir ekip. Üstelik ekibe daha sonradan NASA’dan da katılan uzmanlar oldu.

 

İçeriği Oyla
İçeriği Paylaş